Wycieczka kl. II-III

W dniu 4 grudnia b.r. uczniowie kl. II-III wraz z wychowawcą Panią Anetą Nowak uczestniczyli w wycieczce do Rokietnicy.

Celem wyjazdu była wizyta w Izbie Pamięci w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy.

Przewodnikiem była Pani Bożena Lotycz, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała uczniom o zbiorach znajdujących się w salach Izby Pamięci.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia kącików muzealnych: kącik Świętego Jana Pawła II- Patrona szkoły w którym znajduje się portret Patrona, Jego relikwie, fragment sutanny Ojca Świętego oraz zdjęcia, albumy i książki o Janie Pawle II.

W  kąciku szkolnym obejrzeliśmy kroniki i  dzienniki szkolne, stare świadectwa szkolne, dokumenty oraz tablicę upamiętniająca zasłużonych pedagogów rokietnickiej szkoły. Uczniowie mogli usiąść również w starych ławach szkolnych.
Kącik dworski to rekonstrukcja fragmentu salonu rodziny Uznańskich, właścicieli majątku ziemskiego Rokietnica z I połowy XX wieku.

W kąciku wiejskim  uczniowie mogli wykazać się znajomością niektórych narzędzi i przedmiotów domowych oraz zobaczyć nieznane im wcześniej, jak np. żelazko z duszą oraz sprawdzić czy faktycznie budowa cepa, jest taka prosta .

Oprócz kącików tematycznych w wyodrębnionej części Izby  upamiętniono także ofiary II wojny światowej z Ziemi Rokietnickiej: 45 mieszkańców zamordowanych 8 marca 1943r.
w wyniku pacyfikacji wsi oraz dwóch rodaków - ofiary zbrodni katyńskiej  z 1940r.

Kolejnym punktem była wizyta w Komunalnej Bibliotece Publicznej. Celem wizyty było zapoznanie się z zawodem bibliotekarza oraz wysłuchanie pogadanki kierownika placówki pani Magdaleny Horbowy. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały jaki księgozbiór znajduje się w bibliotece, kto może z niego korzystać, oraz że wypożyczone książki należy szanować. Dowiedziały się również jakie zasady obowiązują czytelników oraz do czego służy czytelnia i jak należy się w niej zachować. Na koniec wizyty dzieci mogły zagrać w gry planszowe znajdujące się w bibliotece. Otrzymały również zakładkami do książek.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Urzędzie Pocztowym w Rokietnicy. Kilka dni wcześniej uczniowie pisali życzenia świąteczne dla swoich najbliższych oraz adresowali koperty. Podczas wizyty na poczcie mogli zakupić znaczki pocztowe, gdyż list bez przyklejonego znaczka nie dotrze do adresata. Następnie każdy uczeń mógł wrzucić list do skrzynki pocztowej.

Wycieczka kl. II-III