Wycieczka szkolna klas IV-VIII do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej oraz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

21 września 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna klas IV-VIII do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej oraz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. W wycieczce uczestniczyło 11 uczniów z naszej szkoły pod opieką p. dyrektor Anny Balickiej, p. Mariety Zapłatyńskiej, p. Gabrieli Niemczyckiej oraz ks. Krzysztofa Dąbala.

Na początku wycieczki, z inicjatywy ks. Krzysztofa Dąbala udaliśmy się do Kościoła p.w. Św. Doroty z Markowej, gdzie mogliśmy się pomodlić i ucałować relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Następnie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej. Pani przewodnik z muzeum w bardzo ciekawy i emocjonalny sposób opowiedziała Nam historię niezwykłej rodziny, która w czasie II wojny światowej ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów. Świadomi konsekwencji takiej decyzji, bez wahania nieśli pomoc. Za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę. 24 marca 1944 r. Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z sześciorgiem swoich małych dzieci i jednym nienarodzonym ponieśli śmierć z rąk niemieckich okupantów. 10 września 2023 r. odbyła się ich beatyfikacja. Uczniowie w dużym skupieniu słuchali przewodnika, który wyjaśnił symbolikę i koncepcję muzeum. Uczniowie z Naszej szkoły dowiedzieli się również, jak społeczność Tapina pomagała w czasie II wojny światowej  ukrywać Żydów.

W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Na początku uczniowie zapoznali się z ok. 200 interaktywnymi eksponatami centrum. Uczniowie eksperymentowali, testowali, doświadczali i rozwijali naukowe zainteresowania. Uczestnicy w prosty sposób poznali wiedzę naukową z zakresu przyrody, biologii, chemii, fizyki, matematyki, technologii, lotnictwa itd. Następnie uczniowie udali się do pracowni chemicznej, gdzie uczestniczyli w warsztatach chemicznych pt.: „Rejs z witaminą C”. Nasi uczniowie przebrali się w profesjonalne stroje naukowców i przeprowadzili eksperymenty na obecność witaminy C w próbce, a następnie oznaczyli jej zawartość w świeżych owocach, w produktach spożywczych np. sokach.

Ostatnim punktem wycieczki był Mcdonald w Rzeszowie. Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy zadowoleni do domu.

Autor: Pani Gabriela Niemczycka